Drobečková navigace

Úvod > Obec > O obci > Části obce > Mnich

Mnich

První písemná zmínka o vsi Mnich se datuje rokem 1352, kdy patřila Pelhřimovi z Mnichu. Historie obce je pravděpodobně mnohem starší. Lze tak usoudit z podkovovitého tvaru obce a z prvních zmínek o okolních obcích - Světce jsou doloženy již roku 1255, Drunče roku 1267 a Březina roku 1294. 

Na místě dnešní vesnice stával hrad, který byl opevněný zdmi, valy a vodním příkopem. Vedle hradu stál hospodářský dvůr. Samotná ves stávala jižně, v současné době je na tomto místě les zvaný Spáleniště. Tato ves byla za husitských válek vypálena a obyvatelé se uchýlili k hradu. Pozemky v okolí si rozdělilo 24 rodin, které položilo základ nové vsi.

Roku 1398 měl Mnich tři majitele - Jindřicha, Mikuláše a Viléma, z nichž jediný Mikuláš se píše podle Mnichu, a to i v době, kdy ves již nevlastnil. Spolu s Linhartem z Mnichu v roce 1415 zpečetil stížný list poslaný do Kostnice. Rod pravděpodobně vymírá v I pol. 15 století.

Roku 1583 vypukl velký požár a ves byla zničena, avšak povedlo se ji během pěti let obnovit.

František de Paula, svobodnému pánu z Gudenus, v roce 1750 zažádal o obnovení farnosti ve Mnichu. V roce 1759 se kostel sv. Jana Křtitele stává farním a v roce 1762 slíbil postavit faru. Tu sice nepostavil. ale k tomuto účelu věnoval a nechal opravit zdejší tvrz.

V roce 1780 měl Mnich 45 popisných čísel, byla zde fara, myslivna, 2 mlýny, ovčín, kovárna a pastouška.

Nástupem císaře Františka Josefa na trůn v roce 1848 nastaly revoluční změny – byla zrušena robota a zanikly pravomoci vrchnostenských úřadů. V té době byla panství Červená Lhota, Kamenice nad Lipou a Nový Etynk (Nová Včelnice) sloučena do c.k. Okresního hejtmanství Kamenice nad Lipou.

V roce 1908 se začala stavět úzkokolejka z Obrataně do Jindřichova Hradce.